Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Ondřej Gonzor  17 let
autor aplikace Pochopim.to

„Zvídavý jsem byl odmalička. Vždycky mě zajímalo, jak věci fungují,“ říká nejmladší člen našeho letošního výběru Ondřej Gonzor. Jeho 17 let byste mu ale nehádali. Inteligentního kluka, který za rok maturuje a už teď přemýšlí o tom, jestli po střední půjde na matfyz, nabo radši na zahraniční univerzitu, hned po nástupu na gymnázium zaujalo programování a ve svých 12 letech už spolu s kamarádem programoval iOS aplikace (stál třeba za vývojem první verze aplikace proti šikaně Nenech to být). Před dvěma lety Ondřej vymyslel a spolu se dvěma spolužáky, designérem Tomášem Vrbovským a vývojářem Janem Kaiferem, vytvořil aplikaci Pochopim.to, díky níž mohou žáci na konci hodiny anonymně hodnotit své učitele a sdělovat jim, s čím měli při hodině problémy. Tahle zpětná vazba následně pomáhá učitelům zkvalitnit výuku. Ondřejova apka, která podle jeho vlastních slov sice asi nezmění české školství od základu, ale mohla by pomoct přispět k jeho transformaci, loni bodovala i na soutěžích – vyhrála celostátní podnikatelské klání pro středoškoláky Soutěž a podnikej a také Ceny SDGs v kategorii Mladý lídr.

Co děláte?

Vyplňuji dotazník.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Velký Gatsby – protože ji nechápu.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Lana del Rey – Young and Beautiful, Alvaro Soler – Agosto, Redbone – Come and Get Your Love.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Můj dědeček – je ukázkou toho, že dlouhodobá hluboká práce má smysl.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Sherlock Holmes – inspiruje mě jeho styl práce, dokáže se věnovat jen tomu podstatnému a vše ostatní ignoruje.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Žádný, sleduji jeden díl seriálu za týden. Nyní sleduji La casa de papel na Netflixu, je perfektní, a navíc mě učí španělsky.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Nemám ponětí.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Brain.fm, protože mi pomáhá meditovat, Notes, do které si zapisuji všechny své nápady, a také WordReference, kde najdu každé slovo v jakémkoli jazyce a ve všech tvarech.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Pokud sázíte chilli papričky, dejte semínka na 24 hodin do silného výluhu černého nebo heřmánkového čaje. Urychlíte tím klíčení, a navíc semínka zbavíte možných plísní a chorob.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Ondřeje:

LinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Dejte na svůj instinkt

Logika je krásná, ale někdy se nepotkává s emoční inteligencí, a to pak ne vše probíhá, tak jak by mělo. Podle mě je důležité, aby si každý svůj talent uvědomil sám a dokázal s ním pracovat. Například já pak každého ráda podpořím v jeho rozvoji a ráda nabídnu každému, kdo o to stojí, pomoc při kariérním i osobnostním růstu. Talent do velké míry souvisí s tím, co člověka baví. Pokud někdo dělá něco, co ho baví, a současně je v tom dobrý, pak na to má talent. Ale pokud ho to nebaví, je lepší se odhodlat posunout se dál a zkusit něco jiného. Každopádně si myslím, že talent má každý. Jen je třeba objevit, v čem spočívá. Vy ve výběru 30 pod 30 už jste svůj objevili, tak teď je potřeba ho kultivovat a rozvíjet. Nedejte se zmást těmi, kteří vás budou odrazovat, aniž by se vás snažili pochopit. Nenechte se odradit těmi, co již dopředu vědí, jak by to vlastně mělo vypadat, nenechte se odradit těmi, kteří vám budou říkat, že to nemá žádnou logiku. Nechte se však „challengovat“, a to pozitivně, nechte se inspirovat a nebojte se propojovat s ostatními.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Jakub Jankto »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015