Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Christian Chu  28 let
šéfkuchař, Levitate

Z vietnamského bistra svých rodičů, kde musel z povinnosti vařit už od čtrnácti, to Christian vytáhl až na vlastní finediningový podnik s patnáctichodovým degustačním menu, kde není jenom šéfkuchařem, ale taky polovičním majitelem. Jeho pražská restaurace Levitate má ambici vás vzít až do nebe, což loni ve svém průvodci ocenil i Michelin. Přitom Christian, který se narodil ve Vietnamu a v Česku žije od deseti let, je absolutní samouk. Někdy v šestnácti pochopil, že vaření nemusí být jenom povinná jízda z donucení, ale může to být i zábava. A začal studovat své gastronomické bohy – Gordona Ramsayho, Reného Redzepiho a taky americký MasterChef. Učil se z videí a z internetu, hltal všechno o vaření, v sedmnácti se o prázdninách přihlásil na letní brigádu do SaSaZu. „Po pěti letech tam jsem už chtěl rozjet něco vlastního. Ale necítil jsem se ještě na žádný luxusní podnik, a tak jsme otevřeli se společníkem jen několik obyčejných vietnamských bister,“ vzpomíná. Pak ale Chua nadchla nová vlna evropské kuchyně, obdivoval Nomu a podobné koncepty. Začal studovat jejich práci i filozofii. Před dvěma lety to v něm uzrálo a po krátké mezihře ve vyhlášeném SOHO a pak v Mandarin Oriental se rozhodl, že už je čas. Se společníkem dali dohromady kapitál a otevřeli úplně novou ligu, podnik, kde popustili uzdu fantazii. Místo, kde si Chu v kuchyni dělá, co chce, a je to povznášející zážitek. Jeden z nejlepších v Praze. Ne nadarmo je Levitate oblíbený podnik třeba Radka Kašpárka, michelinského šéfkuchaře z Fieldu. Celou Christianovu story si můžete přečíst v únorovém Forbesu.

Co děláte?

Jsem kuchař a podnikatel.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Maaemo. Obsahuje spoustu inspirace.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Rita Ora – New Look, Justin Timberlake – My Love, The Chainsmokers – The feeling.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

René Redzepi – kreativita, inovace.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Eddie Morra (Limitless) – po využití pilulky NZT, utajované drogy, která umožňuje využívat mozek na 100 procent a dodává člověku extrémní sebevědomí a vědomosti, využívání informací s ohromnou efektivitou.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Suits (Kravaťáci).


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri. Asi tomu rozumí víc než ostatní ve věku do 30 let.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify – poslouchám každý den hudbu, Instagram – inspirace, Google Chrome – přístup na internet.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Nezralé ovoce dejte do krabice s rýží, vyvařená rýže účinně zachycuje etylenový plyn, a pomáhá tak rychlému dozrávání ovoce.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Christiana:

InstagramPartnerem projektu je Deloitte
Stáváte se vzory, nezapomínejte na to

Dbejte na to, aby z vaší práce profitovala i širší společnost. Myslím, že je důležité, aby se každý z nás, ale i každá společnost, ať už malá či velká, nezaměřovala jenom sama na sebe. V Deloitte se zaměřujeme na vzdělání, v tom se hodně podobáme například Googlu, a hodláme v tom pokračovat čím dál víc. Bez korporací se spousta věcí nehne. To mě na tom asi baví nejvíc – že můžete společnosti něco vracet. A společnosti se snažím vracet něco i já sama. A zase se vrátím k tomu, co jsem už dvakrát zmínila. Mě to totiž mimo jiné strašně baví. Pokud nám někdo pomůže, nezapomínejme, že i naši pomoc bude někdo jiný v budoucnu potřebovat. Naučme se již nyní na našem samém začátku úspěchu, jak vzájemný respekt, tolerance a pomoc posouvají naše okolí a nás samotné dál. Stáváte se vzory, nezapomínejte na to.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Ondřej Gonzor »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015