Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Christian Chu  28 let
šéfkuchař, Levitate

Z vietnamského bistra svých rodičů, kde musel z povinnosti vařit už od čtrnácti, to Christian vytáhl až na vlastní finediningový podnik s patnáctichodovým degustačním menu, kde není jenom šéfkuchařem, ale taky polovičním majitelem. Jeho pražská restaurace Levitate má ambici vás vzít až do nebe, což loni ve svém průvodci ocenil i Michelin. Přitom Christian, který se narodil ve Vietnamu a v Česku žije od deseti let, je absolutní samouk. Někdy v šestnácti pochopil, že vaření nemusí být jenom povinná jízda z donucení, ale může to být i zábava. A začal studovat své gastronomické bohy – Gordona Ramsayho, Reného Redzepiho a taky americký MasterChef. Učil se z videí a z internetu, hltal všechno o vaření, v sedmnácti se o prázdninách přihlásil na letní brigádu do SaSaZu. „Po pěti letech tam jsem už chtěl rozjet něco vlastního. Ale necítil jsem se ještě na žádný luxusní podnik, a tak jsme otevřeli se společníkem jen několik obyčejných vietnamských bister,“ vzpomíná. Pak ale Chua nadchla nová vlna evropské kuchyně, obdivoval Nomu a podobné koncepty. Začal studovat jejich práci i filozofii. Před dvěma lety to v něm uzrálo a po krátké mezihře ve vyhlášeném SOHO a pak v Mandarin Oriental se rozhodl, že už je čas. Se společníkem dali dohromady kapitál a otevřeli úplně novou ligu, podnik, kde popustili uzdu fantazii. Místo, kde si Chu v kuchyni dělá, co chce, a je to povznášející zážitek. Jeden z nejlepších v Praze. Ne nadarmo je Levitate oblíbený podnik třeba Radka Kašpárka, michelinského šéfkuchaře z Fieldu. Celou Christianovu story si můžete přečíst v únorovém Forbesu.

Co děláte?

Jsem kuchař a podnikatel.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Maaemo. Obsahuje spoustu inspirace.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Rita Ora – New Look, Justin Timberlake – My Love, The Chainsmokers – The feeling.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

René Redzepi – kreativita, inovace.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Eddie Morra (Limitless) – po využití pilulky NZT, utajované drogy, která umožňuje využívat mozek na 100 procent a dodává člověku extrémní sebevědomí a vědomosti, využívání informací s ohromnou efektivitou.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Suits (Kravaťáci).


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri. Asi tomu rozumí víc než ostatní ve věku do 30 let.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify – poslouchám každý den hudbu, Instagram – inspirace, Google Chrome – přístup na internet.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Nezralé ovoce dejte do krabice s rýží, vyvařená rýže účinně zachycuje etylenový plyn, a pomáhá tak rychlému dozrávání ovoce.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Christiana:

InstagramPartnerem projektu je Deloitte
Dejte na svůj instinkt

Logika je krásná, ale někdy se nepotkává s emoční inteligencí, a to pak ne vše probíhá, tak jak by mělo. Podle mě je důležité, aby si každý svůj talent uvědomil sám a dokázal s ním pracovat. Například já pak každého ráda podpořím v jeho rozvoji a ráda nabídnu každému, kdo o to stojí, pomoc při kariérním i osobnostním růstu. Talent do velké míry souvisí s tím, co člověka baví. Pokud někdo dělá něco, co ho baví, a současně je v tom dobrý, pak na to má talent. Ale pokud ho to nebaví, je lepší se odhodlat posunout se dál a zkusit něco jiného. Každopádně si myslím, že talent má každý. Jen je třeba objevit, v čem spočívá. Vy ve výběru 30 pod 30 už jste svůj objevili, tak teď je potřeba ho kultivovat a rozvíjet. Nedejte se zmást těmi, kteří vás budou odrazovat, aniž by se vás snažili pochopit. Nenechte se odradit těmi, co již dopředu vědí, jak by to vlastně mělo vypadat, nenechte se odradit těmi, kteří vám budou říkat, že to nemá žádnou logiku. Nechte se však „challengovat“, a to pozitivně, nechte se inspirovat a nebojte se propojovat s ostatními.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Ondřej Gonzor »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015