Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Mikuláš Minář  26 let
aktivista, Milion chvilek

Před dvěma lety to byl neznámý student filozofie, bohemistiky a evangelické teologie na Univerzitě Karlově. Když si zadáte Mikuláše Mináře do internetového vyhledávače dnes, objeví se více výsledků než u jakéhokoli jiného jména z našeho žebříčku. V únoru 2020 byste v Česku těžko hledali někoho, kdo o šestadvacetiletém aktivistovi neslyšel. Spolek Milion chvilek, v jehož čele Minář stojí, je strůjcem největších demonstrací, jaké Česko zažilo od listopadu 1989. Za dva roky dokázali tito mladí lidé statisíce svých spoluobčanů dostat do ulic devatenáctkrát (největší demonstrace byly loni v létě na pražské Letné a v listopadu na Václavském náměstí). Protestovat proti premiérovu „firemnímu“ pojetí politiky spojenému s pohrdáním demokratickými institucemi se na demonstrace sjížděli lidé různých věkových skupin z Prahy, z regionů i z venkova. Forbes oceňuje, že lidem kolem Mináře se podařilo mobilizovat velkou část aktivní liberální občanské společnosti. V následné mediální hysterii i pod tlakem kritiky prezidenta přitom udrželi věcný tón debat i samotných protestů. Ke svému tématu také přitáhli pozornost všech velkých světových médií. Drobný mladík ve žlutém vystupuje jako suverénní lídr, který umí svoji agendu srozumitelně vysvětlit a zasazuje se o ni s ohromnou energií. Minář proto taky loni přerušil studia a za peníze dárců se plně věnuje občanskému aktivismu.

Co děláte?

Žiju naplno.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Sapiens – protože mě neuvěřitelně provokuje. K myšlení.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Jimi Hendrix – Bold as Love, Miles Davis – Kind of Blue, Arvo Pärt – Fratres.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Pierre Teilhard de Chardin. Svou chutí žít.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Gandalf. Má v sobě mnicha i draka, laskavost i pevnost. Má pochopení i popíchnutí nejen pro druhé, ale i pro sebe.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Nesleduji seriály. Sleduji Kurzgesagt.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Kovy. Má to v hlavě srovnané a nebere se přespříliš vážně. Moc si vážím toho, co dělá.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Mapy, poznámky a esemesky. Nic jiného nepotřebuji.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Neuškodí občas se zastavit a srovnat si hlavu. Neuškodí učit se být v přítomnosti. Neuškodí věnovat čas přemýšlení nad tím, čemu věnovat čas. Neuškodí mít nějaké cíle. A co vyloženě pomáhá, je číst knihy. Nikoli Red Bull, knihy dávají křídla. Když se chcete posunout dál, vyrazte na pouť. Jděte někam.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Mikuláše:

FacebookPartnerem projektu je Deloitte
Respektujte chyby druhých

Snažím se lidem kolem sebe věřit. A věřit lidem znamená i to, že se nebojíte dělat chyby. Já třeba permanentně chybuji a přiznávám to. Udělala jsem v životě i fatální chyby, ale právě při nich jsem se paradoxně lidsky posunula dál a objevila nejlepší přátele, kteří i v této situaci stáli při mně. Kdo nechybuje, nic neudělá. Kdo si myslí, že chybovat se nedá, je na omylu. Tlak který je na nás denodenně vyvíjen ale také naše vlastní ambice nás vedou k tomu, že chybujeme. Každý z nás se má v čem posouvat. To není slabá stránka, ale velmi silná. Přiznejte, že máte i slabší stránky, že děláte chyby, ne všechno víte, jste jen člověk. Dám na takzvaný quick fail. Uděláte chybu, poučíte se z ní, jedete dál. A s tím asi souvisí i to, že kolegy a vlastně všechny lidi plně respektuji. Nikdy se nevyplatí někoho podceňovat. Pomůže vám to v tom, že vás lidé budou vnímat lidsky, i když možná někteří za blázna. V životě jsem se potkala s mnohými lidmi, ale paradoxně ti, co říkali, že není možné chybovat, co se nenaučili respektovat chybu a někdy ji i odpouštět, byli těmi, co v životě strádali. Je totiž úžasné přijímat lidi takové jací jsou, a to i s chybami, a respektovat, že chybovat se dá.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


René Müller »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015