Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martina Bacíková  25 let
zakladatelka, Institut ekonomického vzdělávání

Finanční gramotnost nepatří mezi nejsilnější stránky Čechů a Martina Bacíková se to rozhodla změnit. Přerušila svoje studium na VŠE, založila Institut ekonomického vzdělávání a pod záštitou ministerstva školství a ČNB začala pořádat Ekonomickou olympiádu pro studenty středních škol. Jde o největší soukromou vědomostní soutěž, kterou nepořádá ministerstvo školství. Za tři roky jí prošlo v Česku a na Slovensku zhruba 20 tisíc studentů ze čtvrtiny všech škol, letos Bacíková se svou soutěží expandovala i do Maďarska a chystá se na Velkou Británii. Výsledky českých středoškoláků potvrzují, že se jejich vědomosti o ekonomice a financích i díky Bacíkové zlepšují.

Co děláte?

Založila jsem a již čtvrtým rokem vedu organizaci INEV, se kterou vytváříme zázemí pro studium a výuku ekonomie a financí na školách (děláme mimo jiné českou a mezinárodní Ekonomickou olympiádu, učíme učitele v INEV akademii a pracujeme se školami i studenty).


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Z beletrie Jméno růže od Umberta Eca a z těch vzdělávacích za poslední půlrok ve mně nejvíc zůstala kniha Atomic Habits od Jamese Cleara.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Queen – Who Wants to Live Forever (verze s Lindsey Stirling), Stan Getz & Joao Gilberto – Corcovado (Quiet Nights of Quiet Stars), Kelly Clarkson – Because of You (verze s Rebou McEntire).


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Marcus Aurelius – římský císař, nejmocnější člověk své doby s obdivuhodnou schopností seberegulace a sebereflexe, z mého pohledu jeden z největších lidí, kteří kdy žili.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Princezna Fantaghiro – pohádka mého dětství. Je odvážná, vždy udělá správnou věc, bojuje proti nespravedlnosti a se společenskými omezeními a normami si nedělá hlavu, pokud jí samotné nedávají smysl.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Zaklínač.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?
Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Insight Timer – nejlepší meditační apka, kterou znám, mají tam i dost dobré online kurzy. Audible – trávím přes den docela dost času poslechem různých vzdělávacích audioknížek, mám je jako takovou vzdělávací kulisu při řízení, vaření, uklízení a podobných činnostech. Excel – ten možná trochu překvapí a je to asi i dost nerdy, ale plánuji si vše důležité v (za ty roky již dost propracovaném) systému excelových tabulek. Mám tam své cíle a čas ve dnech, týdnech, měsících a roku. V jiné tabulce mám své osobní finance, v jiné firemní rozpočet a cash flow a kvůli tomu potřebuji mít svůj Excel vždy u sebe. Předtím jsem zkoušela snad všechny dostupné aplikace i papírové „chytré notýsky“ na plánování času i správu financí a nic mi úplně nevyhovovalo, a proto to bylo těžké vydržet používat. Můj excelový dokument je přesně takový, jaký ho zrovna potřebuji, a když se náplň mé práce a času změní, prostě si tam pár věcí upravím. :-)


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Mějte prosím kritické myšlení k různým lifehackům, které se dají najít na internetu a které často nestojí na vědeckých základech.

Sleduj Martinu:

TwitterLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Nechte se doplňovat, ne kopírovat

Jednou ze zásadních rad, kterou ale asi nemusím úspěšným lidem tolik připomínat, je, aby měli z věcí radost. Dělejte to, co vás doopravdy baví. A pokud děláte to, co vás nebaví, tak nejste na správném místě. Pohněte se o kus dál. Anebo si vemte na pomoc někoho, kdo vám pomůže s tou části vaší práce, která vás právě nebaví. Nezapomínejte, že důležité je se obklopovat lidmi, kteří vás doplňují, nikoliv lidmi, kteří jsou vaší kopii. Právě lidé, kteří jsou jiní než vy, vám budou nápomocni ve věcech, ve kterých se vy sami ztrácíte, nebo vás nebaví. Nebojte se do takového rizika jít a těmto lidem dát adekvátní prostor. I oni pak budou mít radost z tohoto, co dělají, a budete dokonalý tým. Nezapomínejte, že bez správného týmu nedocílíte nikdy svého maximálního potenciálu.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Linda Bartošová »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015