Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martina Bacíková  25 let
zakladatelka, Institut ekonomického vzdělávání

Finanční gramotnost nepatří mezi nejsilnější stránky Čechů a Martina Bacíková se to rozhodla změnit. Přerušila svoje studium na VŠE, založila Institut ekonomického vzdělávání a pod záštitou ministerstva školství a ČNB začala pořádat Ekonomickou olympiádu pro studenty středních škol. Jde o největší soukromou vědomostní soutěž, kterou nepořádá ministerstvo školství. Za tři roky jí prošlo v Česku a na Slovensku zhruba 20 tisíc studentů ze čtvrtiny všech škol, letos Bacíková se svou soutěží expandovala i do Maďarska a chystá se na Velkou Británii. Výsledky českých středoškoláků potvrzují, že se jejich vědomosti o ekonomice a financích i díky Bacíkové zlepšují.

Co děláte?

Založila jsem a již čtvrtým rokem vedu organizaci INEV, se kterou vytváříme zázemí pro studium a výuku ekonomie a financí na školách (děláme mimo jiné českou a mezinárodní Ekonomickou olympiádu, učíme učitele v INEV akademii a pracujeme se školami i studenty).


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Z beletrie Jméno růže od Umberta Eca a z těch vzdělávacích za poslední půlrok ve mně nejvíc zůstala kniha Atomic Habits od Jamese Cleara.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Queen – Who Wants to Live Forever (verze s Lindsey Stirling), Stan Getz & Joao Gilberto – Corcovado (Quiet Nights of Quiet Stars), Kelly Clarkson – Because of You (verze s Rebou McEntire).


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Marcus Aurelius – římský císař, nejmocnější člověk své doby s obdivuhodnou schopností seberegulace a sebereflexe, z mého pohledu jeden z největších lidí, kteří kdy žili.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Princezna Fantaghiro – pohádka mého dětství. Je odvážná, vždy udělá správnou věc, bojuje proti nespravedlnosti a se společenskými omezeními a normami si nedělá hlavu, pokud jí samotné nedávají smysl.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Zaklínač.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?
Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Insight Timer – nejlepší meditační apka, kterou znám, mají tam i dost dobré online kurzy. Audible – trávím přes den docela dost času poslechem různých vzdělávacích audioknížek, mám je jako takovou vzdělávací kulisu při řízení, vaření, uklízení a podobných činnostech. Excel – ten možná trochu překvapí a je to asi i dost nerdy, ale plánuji si vše důležité v (za ty roky již dost propracovaném) systému excelových tabulek. Mám tam své cíle a čas ve dnech, týdnech, měsících a roku. V jiné tabulce mám své osobní finance, v jiné firemní rozpočet a cash flow a kvůli tomu potřebuji mít svůj Excel vždy u sebe. Předtím jsem zkoušela snad všechny dostupné aplikace i papírové „chytré notýsky“ na plánování času i správu financí a nic mi úplně nevyhovovalo, a proto to bylo těžké vydržet používat. Můj excelový dokument je přesně takový, jaký ho zrovna potřebuji, a když se náplň mé práce a času změní, prostě si tam pár věcí upravím. :-)


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Mějte prosím kritické myšlení k různým lifehackům, které se dají najít na internetu a které často nestojí na vědeckých základech.

Sleduj Martinu:

TwitterLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Obklopujte se dětmi

Nebojte se technologií a učte se neustále. Už před časem jsem ve Forbesu řekla, že například virtuální realita má obrovský, dosud nevytěžený potenciál. Už ve škole by měly děti používat virtuální realitu a za dvě hodiny by vše uměly. Ale je důležité se na rychle se vyvíjející technologie připravit a naučit se je přijímat. Naše děti totiž budou pracovat s takovými, které ještě ani nejsou ve vývoji. Jednou z nejdůležitějších schopností je podle mě proto umění kritického myšlení, ale také je nutné se naučit přijímat a dávat feedback, a nebát se ani toho negativního. Ten nás nejvíce posouvá dál. Nebojte se přiznat, že této technologii ještě nerozumím, ale že ji chci chápat. A taky bych ráda poradila, abyste děti, které máte nebo případně budete mít, nebo třeba děti známých a bližních, vedli právě ke kritickému myšlení, dobré komunikaci a empatii. A navíc se dětmi obklopujte. Budete překvapení, kolik rad a nápadů vám přinesou.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Linda Bartošová »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015