Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martin Kučera  22 let
zakladatel, Milý Ježíšku

Na střední škole naprogramoval stránku s wishlistem a vyhrál s ní programátorskou soutěž. Mohl ji využít komerčně, prodat ji... Ale on se s kamarádem Vojtěchem Pauknerem rozhodl, že platformu použije pro pomoc dětem z dětských domovů. Za nápad dostali v roce 2014, ještě jako studenti neratovického gymnázia, Cenu pro mladé filantropy Via Bona. Projektu Milý Ježíšku, přes který donátoři plní vánoční přání znevýhodněným dětem, se Kučera věnuje už sedm let, v současnosti při studiu Fakulty informačních technologií ČVUT, bez nároku na odměnu.

Co děláte?

Studuji informatiku a dělám projekt Milý Ježíšku, který plní vánoční přání dětem z dětských domovů.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Harry Potter a kámen mudrců. Většinu knížek nejsem schopen přečíst podruhé, i když už si je třeba úplně nepamatuju: jakmile trochu tuším, co se bude dít, přestává mě čtení bavit a mám pocit, že ztrácím čas. Harryho Pottera jsem ale přečetl už alespoň pětkrát, možná i desetkrát, a určitě se k němu ještě párkrát vrátím.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Mayday – 離開地球表面, Iné kafe – Spomienky na budúcnosť, Dreamcatcher – You and I.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Ladislav Zibura svým spontánním smyslem pro dobrodružství.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Doctor Who. Pán času, kterému už je asi 900 let, všude byl a všechno zažil, ale i přesto je pořád extrémně zvědavý, učí se a užívá si nové zkušenosti.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

24, ale to bylo už dost dávno. :-)


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri, protože se aktivně podílí na politickém dění, komunikuje ho mezi lidi a vyvolává konstruktivní diskuse. To je jedním z hlavních úkolů prezidenta republiky.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify, protože hudba a podcasty jsou nedocenitelné na cestách. WhatsApp, protože na pár kamarádů je to moje jediné spojení. A samozřejmě webový prohlížeč, který by víceméně nahradil všechny ostatní aplikace.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Pokud chcete na iPhonu napsat znak °, stačí podržet nulu.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Martina:

InstagramLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Dejte na svůj instinkt

Logika je krásná, ale někdy se nepotkává s emoční inteligencí, a to pak ne vše probíhá, tak jak by mělo. Podle mě je důležité, aby si každý svůj talent uvědomil sám a dokázal s ním pracovat. Například já pak každého ráda podpořím v jeho rozvoji a ráda nabídnu každému, kdo o to stojí, pomoc při kariérním i osobnostním růstu. Talent do velké míry souvisí s tím, co člověka baví. Pokud někdo dělá něco, co ho baví, a současně je v tom dobrý, pak na to má talent. Ale pokud ho to nebaví, je lepší se odhodlat posunout se dál a zkusit něco jiného. Každopádně si myslím, že talent má každý. Jen je třeba objevit, v čem spočívá. Vy ve výběru 30 pod 30 už jste svůj objevili, tak teď je potřeba ho kultivovat a rozvíjet. Nedejte se zmást těmi, kteří vás budou odrazovat, aniž by se vás snažili pochopit. Nenechte se odradit těmi, co již dopředu vědí, jak by to vlastně mělo vypadat, nenechte se odradit těmi, kteří vám budou říkat, že to nemá žádnou logiku. Nechte se však „challengovat“, a to pozitivně, nechte se inspirovat a nebojte se propojovat s ostatními.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Emil Langer »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015