Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martin Kučera  22 let
zakladatel, Milý Ježíšku

Na střední škole naprogramoval stránku s wishlistem a vyhrál s ní programátorskou soutěž. Mohl ji využít komerčně, prodat ji... Ale on se s kamarádem Vojtěchem Pauknerem rozhodl, že platformu použije pro pomoc dětem z dětských domovů. Za nápad dostali v roce 2014, ještě jako studenti neratovického gymnázia, Cenu pro mladé filantropy Via Bona. Projektu Milý Ježíšku, přes který donátoři plní vánoční přání znevýhodněným dětem, se Kučera věnuje už sedm let, v současnosti při studiu Fakulty informačních technologií ČVUT, bez nároku na odměnu.

Co děláte?

Studuji informatiku a dělám projekt Milý Ježíšku, který plní vánoční přání dětem z dětských domovů.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Harry Potter a kámen mudrců. Většinu knížek nejsem schopen přečíst podruhé, i když už si je třeba úplně nepamatuju: jakmile trochu tuším, co se bude dít, přestává mě čtení bavit a mám pocit, že ztrácím čas. Harryho Pottera jsem ale přečetl už alespoň pětkrát, možná i desetkrát, a určitě se k němu ještě párkrát vrátím.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Mayday – 離開地球表面, Iné kafe – Spomienky na budúcnosť, Dreamcatcher – You and I.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Ladislav Zibura svým spontánním smyslem pro dobrodružství.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Doctor Who. Pán času, kterému už je asi 900 let, všude byl a všechno zažil, ale i přesto je pořád extrémně zvědavý, učí se a užívá si nové zkušenosti.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

24, ale to bylo už dost dávno. :-)


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri, protože se aktivně podílí na politickém dění, komunikuje ho mezi lidi a vyvolává konstruktivní diskuse. To je jedním z hlavních úkolů prezidenta republiky.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify, protože hudba a podcasty jsou nedocenitelné na cestách. WhatsApp, protože na pár kamarádů je to moje jediné spojení. A samozřejmě webový prohlížeč, který by víceméně nahradil všechny ostatní aplikace.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Pokud chcete na iPhonu napsat znak °, stačí podržet nulu.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Martina:

InstagramLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Nechte se doplňovat, ne kopírovat

Jednou ze zásadních rad, kterou ale asi nemusím úspěšným lidem tolik připomínat, je, aby měli z věcí radost. Dělejte to, co vás doopravdy baví. A pokud děláte to, co vás nebaví, tak nejste na správném místě. Pohněte se o kus dál. Anebo si vemte na pomoc někoho, kdo vám pomůže s tou části vaší práce, která vás právě nebaví. Nezapomínejte, že důležité je se obklopovat lidmi, kteří vás doplňují, nikoliv lidmi, kteří jsou vaší kopii. Právě lidé, kteří jsou jiní než vy, vám budou nápomocni ve věcech, ve kterých se vy sami ztrácíte, nebo vás nebaví. Nebojte se do takového rizika jít a těmto lidem dát adekvátní prostor. I oni pak budou mít radost z tohoto, co dělají, a budete dokonalý tým. Nezapomínejte, že bez správného týmu nedocílíte nikdy svého maximálního potenciálu.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Emil Langer »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015