Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martin Kučera  22 let
zakladatel, Milý Ježíšku

Na střední škole naprogramoval stránku s wishlistem a vyhrál s ní programátorskou soutěž. Mohl ji využít komerčně, prodat ji... Ale on se s kamarádem Vojtěchem Pauknerem rozhodl, že platformu použije pro pomoc dětem z dětských domovů. Za nápad dostali v roce 2014, ještě jako studenti neratovického gymnázia, Cenu pro mladé filantropy Via Bona. Projektu Milý Ježíšku, přes který donátoři plní vánoční přání znevýhodněným dětem, se Kučera věnuje už sedm let, v současnosti při studiu Fakulty informačních technologií ČVUT, bez nároku na odměnu.

Co děláte?

Studuji informatiku a dělám projekt Milý Ježíšku, který plní vánoční přání dětem z dětských domovů.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Harry Potter a kámen mudrců. Většinu knížek nejsem schopen přečíst podruhé, i když už si je třeba úplně nepamatuju: jakmile trochu tuším, co se bude dít, přestává mě čtení bavit a mám pocit, že ztrácím čas. Harryho Pottera jsem ale přečetl už alespoň pětkrát, možná i desetkrát, a určitě se k němu ještě párkrát vrátím.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Mayday – 離開地球表面, Iné kafe – Spomienky na budúcnosť, Dreamcatcher – You and I.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Ladislav Zibura svým spontánním smyslem pro dobrodružství.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Doctor Who. Pán času, kterému už je asi 900 let, všude byl a všechno zažil, ale i přesto je pořád extrémně zvědavý, učí se a užívá si nové zkušenosti.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

24, ale to bylo už dost dávno. :-)


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri, protože se aktivně podílí na politickém dění, komunikuje ho mezi lidi a vyvolává konstruktivní diskuse. To je jedním z hlavních úkolů prezidenta republiky.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify, protože hudba a podcasty jsou nedocenitelné na cestách. WhatsApp, protože na pár kamarádů je to moje jediné spojení. A samozřejmě webový prohlížeč, který by víceméně nahradil všechny ostatní aplikace.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Pokud chcete na iPhonu napsat znak °, stačí podržet nulu.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Martina:

InstagramLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Nechte se vykolejit

Jsem velkým zastáncem toho mít kolem sebe věci, které mě vyvádí ze zajetých kolejí. To mě pak nutí přemýšlet jinak a pomáhá dostávat nové nápady. A souvisí to i s lidmi, které najímám. Několikrát jsem potkala člověka, pro kterého jsem neměla konkrétní práci, ale chtěla jsem ho najmout. Řekla jsem, pojď k nám pracovat, zbytek vymyslíme. Úžasná osobnost, kterou chci mít u s sebe, někoho, kdo není jako já, a nadchne mě jeho nebo její vidění věcí, někdo kdo je úplně jiný, s kým nutně nesouhlasím. Myslím, že to vyžaduje kapku blaznovství a dobrodružnosti se nebát dát šanci lidem, u kterých zrovna nevíte, co byste s nimi dělali, ale v hloubi duše cítíte, že odpověď přijde sama a to brzy. A zase, toto je možná rada spíše pro ženy.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Emil Langer »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015