Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martin Kučera  22 let
zakladatel, Milý Ježíšku

Na střední škole naprogramoval stránku s wishlistem a vyhrál s ní programátorskou soutěž. Mohl ji využít komerčně, prodat ji... Ale on se s kamarádem Vojtěchem Pauknerem rozhodl, že platformu použije pro pomoc dětem z dětských domovů. Za nápad dostali v roce 2014, ještě jako studenti neratovického gymnázia, Cenu pro mladé filantropy Via Bona. Projektu Milý Ježíšku, přes který donátoři plní vánoční přání znevýhodněným dětem, se Kučera věnuje už sedm let, v současnosti při studiu Fakulty informačních technologií ČVUT, bez nároku na odměnu.

Co děláte?

Studuji informatiku a dělám projekt Milý Ježíšku, který plní vánoční přání dětem z dětských domovů.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Harry Potter a kámen mudrců. Většinu knížek nejsem schopen přečíst podruhé, i když už si je třeba úplně nepamatuju: jakmile trochu tuším, co se bude dít, přestává mě čtení bavit a mám pocit, že ztrácím čas. Harryho Pottera jsem ale přečetl už alespoň pětkrát, možná i desetkrát, a určitě se k němu ještě párkrát vrátím.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Mayday – 離開地球表面, Iné kafe – Spomienky na budúcnosť, Dreamcatcher – You and I.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Ladislav Zibura svým spontánním smyslem pro dobrodružství.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Doctor Who. Pán času, kterému už je asi 900 let, všude byl a všechno zažil, ale i přesto je pořád extrémně zvědavý, učí se a užívá si nové zkušenosti.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

24, ale to bylo už dost dávno. :-)


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri, protože se aktivně podílí na politickém dění, komunikuje ho mezi lidi a vyvolává konstruktivní diskuse. To je jedním z hlavních úkolů prezidenta republiky.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify, protože hudba a podcasty jsou nedocenitelné na cestách. WhatsApp, protože na pár kamarádů je to moje jediné spojení. A samozřejmě webový prohlížeč, který by víceméně nahradil všechny ostatní aplikace.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Pokud chcete na iPhonu napsat znak °, stačí podržet nulu.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Martina:

InstagramLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Stáváte se vzory, nezapomínejte na to

Dbejte na to, aby z vaší práce profitovala i širší společnost. Myslím, že je důležité, aby se každý z nás, ale i každá společnost, ať už malá či velká, nezaměřovala jenom sama na sebe. V Deloitte se zaměřujeme na vzdělání, v tom se hodně podobáme například Googlu, a hodláme v tom pokračovat čím dál víc. Bez korporací se spousta věcí nehne. To mě na tom asi baví nejvíc – že můžete společnosti něco vracet. A společnosti se snažím vracet něco i já sama. A zase se vrátím k tomu, co jsem už dvakrát zmínila. Mě to totiž mimo jiné strašně baví. Pokud nám někdo pomůže, nezapomínejme, že i naši pomoc bude někdo jiný v budoucnu potřebovat. Naučme se již nyní na našem samém začátku úspěchu, jak vzájemný respekt, tolerance a pomoc posouvají naše okolí a nás samotné dál. Stáváte se vzory, nezapomínejte na to.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Emil Langer »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015