Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Martin Kučera  22 let
zakladatel, Milý Ježíšku

Na střední škole naprogramoval stránku s wishlistem a vyhrál s ní programátorskou soutěž. Mohl ji využít komerčně, prodat ji... Ale on se s kamarádem Vojtěchem Pauknerem rozhodl, že platformu použije pro pomoc dětem z dětských domovů. Za nápad dostali v roce 2014, ještě jako studenti neratovického gymnázia, Cenu pro mladé filantropy Via Bona. Projektu Milý Ježíšku, přes který donátoři plní vánoční přání znevýhodněným dětem, se Kučera věnuje už sedm let, v současnosti při studiu Fakulty informačních technologií ČVUT, bez nároku na odměnu.

Co děláte?

Studuji informatiku a dělám projekt Milý Ježíšku, který plní vánoční přání dětem z dětských domovů.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Harry Potter a kámen mudrců. Většinu knížek nejsem schopen přečíst podruhé, i když už si je třeba úplně nepamatuju: jakmile trochu tuším, co se bude dít, přestává mě čtení bavit a mám pocit, že ztrácím čas. Harryho Pottera jsem ale přečetl už alespoň pětkrát, možná i desetkrát, a určitě se k němu ještě párkrát vrátím.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Mayday – 離開地球表面, Iné kafe – Spomienky na budúcnosť, Dreamcatcher – You and I.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Ladislav Zibura svým spontánním smyslem pro dobrodružství.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Doctor Who. Pán času, kterému už je asi 900 let, všude byl a všechno zažil, ale i přesto je pořád extrémně zvědavý, učí se a užívá si nové zkušenosti.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

24, ale to bylo už dost dávno. :-)


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Dominik Feri, protože se aktivně podílí na politickém dění, komunikuje ho mezi lidi a vyvolává konstruktivní diskuse. To je jedním z hlavních úkolů prezidenta republiky.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify, protože hudba a podcasty jsou nedocenitelné na cestách. WhatsApp, protože na pár kamarádů je to moje jediné spojení. A samozřejmě webový prohlížeč, který by víceméně nahradil všechny ostatní aplikace.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Pokud chcete na iPhonu napsat znak °, stačí podržet nulu.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Martina:

InstagramLinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Respektujte chyby druhých

Snažím se lidem kolem sebe věřit. A věřit lidem znamená i to, že se nebojíte dělat chyby. Já třeba permanentně chybuji a přiznávám to. Udělala jsem v životě i fatální chyby, ale právě při nich jsem se paradoxně lidsky posunula dál a objevila nejlepší přátele, kteří i v této situaci stáli při mně. Kdo nechybuje, nic neudělá. Kdo si myslí, že chybovat se nedá, je na omylu. Tlak který je na nás denodenně vyvíjen ale také naše vlastní ambice nás vedou k tomu, že chybujeme. Každý z nás se má v čem posouvat. To není slabá stránka, ale velmi silná. Přiznejte, že máte i slabší stránky, že děláte chyby, ne všechno víte, jste jen člověk. Dám na takzvaný quick fail. Uděláte chybu, poučíte se z ní, jedete dál. A s tím asi souvisí i to, že kolegy a vlastně všechny lidi plně respektuji. Nikdy se nevyplatí někoho podceňovat. Pomůže vám to v tom, že vás lidé budou vnímat lidsky, i když možná někteří za blázna. V životě jsem se potkala s mnohými lidmi, ale paradoxně ti, co říkali, že není možné chybovat, co se nenaučili respektovat chybu a někdy ji i odpouštět, byli těmi, co v životě strádali. Je totiž úžasné přijímat lidi takové jací jsou, a to i s chybami, a respektovat, že chybovat se dá.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Emil Langer »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015