Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Linda Bartošová  26 let
reportérka a moderátorka, Česká televize

Kdysi uspěla v soutěži Česká Miss, více než modeling ji však vždy přitahovala média. Zvolila těžší cestu než některé kolegyně a místo lukrativní nabídky v komerční televizi se v ČT postavila na úplný začátek. „Do České televize jsem se dostala hned na začátku svého studia žurnalistiky na FSV UK, ve druháku. Začínala jsem ve dvaceti v redaktorsko-náborovém oddělení, odkud se rekrutují junioři bez předchozích mediálních zkušeností, často studenti žurnalistiky,“ vzpomíná Linda. Zatímco tak jiné miss na komerčních televizích moderovaly často rovnou hlavní zprávy, Linda první roky strávila na nočních službách a v běžných směnách denního zpravodajství. Dnes je členkou zahraniční redakce ČT a postupně se vypracovala: připravuje a moderuje pořad Horizont ČT24, uvádí Zprávy, díky znalosti několika jazyků často reportuje z unijních summitů v Bruselu nebo ve Štrasburku, podílí se na zpravodajských speciálech velkých zahraničních událostí a hodně cestuje. „Možnost vidět svět, popisovat ho, a ještě to mít v popisu práce je unikátní. Pak taky pestrost témat a záběr naší redakce – máme 11 zahraničních zpravodajů, na českém mediálním trhu naprostý unikát. Možnost to sledovat zblízka, tu kombinaci osobností a jejich přístupu k práci, je pro mladého člověka skvělá profesní věc. Televize může být fakt hodně cool, i když to dnešním mladým lidem asi už přijde jako věc z minulosti.“

Co děláte?

Jsem na cestě ke snad dobré televizní novinařině.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Pipi Dlouhá punčocha, protože mi už jako malé holce ukázala, že umět být sám je dobrá věc.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Hudba je moje láska, takže jen tři, to bolí. :-) Four Tet – Baby, FKA Twigs – Sad Day, post-hudba – 6m16s.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

V poslední době jsem asi nejvíc fascinovaná mladou českou filozofkou Terezou Matějčkovou pro její naprosto neotřelé myšlení, přirozenou asertivitu a neobyčejnou inteligenci. Wow.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Asi já bez lenosti, bez té šílené ortodoxní tvrdohlavosti, která mi často dost ztěžuje život, bez zbytečných úzkostí a strachů. Já utopická, protože bez slabostí není nikdo. Ale přesto na tuhle Superlindu myslím, když chci být lepší bytost.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Mě novinářku naprosto pohltila The Morning Show na Apple TV, zcela nečernobíle pojaté prostředí americké televizní ranní show a problematiky #MeToo movementu, taky The Loudest Voice na HBO o vzniku a rozmachu Fox News – geniálně mrazivý. A mě jako mladou holku naprosto pohltila Sex Education na Netflixu. Prosím, kdo si to nepustil – závidím a běžte na to hned, pokud možno!


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Ugh, já bych asi nechtěla prezidenta ani prezidentku do 30 let, to je fakt šíleně, šíleně brzy, na některé věci je rozhodně dobré si počkat. I proto mě nikdo nenapadá, přijde mi to spíš děsivé.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Spotify – protože hudba a geniální aplikace prostě. Poznámky – pořád si něco zapisuju. A Adidas Running – protože pak bych třeba konečně běhala obden, a ne jen když je hezky a mám celý den volno (což není skoro nikdy).


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Přejícnost. Fakt. Život, ve kterém druhým přejeme a nedusíme se záští a závistí, je o dost příjemnější.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Lindu:

InstagramTwitterPartnerem projektu je Deloitte
Dejte na svůj instinkt

Logika je krásná, ale někdy se nepotkává s emoční inteligencí, a to pak ne vše probíhá, tak jak by mělo. Podle mě je důležité, aby si každý svůj talent uvědomil sám a dokázal s ním pracovat. Například já pak každého ráda podpořím v jeho rozvoji a ráda nabídnu každému, kdo o to stojí, pomoc při kariérním i osobnostním růstu. Talent do velké míry souvisí s tím, co člověka baví. Pokud někdo dělá něco, co ho baví, a současně je v tom dobrý, pak na to má talent. Ale pokud ho to nebaví, je lepší se odhodlat posunout se dál a zkusit něco jiného. Každopádně si myslím, že talent má každý. Jen je třeba objevit, v čem spočívá. Vy ve výběru 30 pod 30 už jste svůj objevili, tak teď je potřeba ho kultivovat a rozvíjet. Nedejte se zmást těmi, kteří vás budou odrazovat, aniž by se vás snažili pochopit. Nenechte se odradit těmi, co již dopředu vědí, jak by to vlastně mělo vypadat, nenechte se odradit těmi, kteří vám budou říkat, že to nemá žádnou logiku. Nechte se však „challengovat“, a to pozitivně, nechte se inspirovat a nebojte se propojovat s ostatními.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Roberta Bimbová »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015