Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Johanna Nejedlová  29 let
aktivistka, Konsent

„Když někoho obtěžujete, neseznámíte se.“ Když ji před pár lety znásilnil majitel baru, kde s kamarádkou trávily večer, z reakcí okolí pochopila, že znásilnění je pro většinu jejího okolí pořád tabu a vztahuje se k němu spousta předsudků. Johanna se to proto rozhodla změnit. S kamarádkami založila neziskovku Konsent, která se zabývá právě bořením mýtů a vzděláváním o tom, co to sexuální násilí a obtěžování je a jak s nepříjemnými situacemi pracovat. Zaměřují se především na osvětu, s týmem pořádají i workshopy pro děti na základních a středních školách. Kromě toho spolupracují s majiteli podniků na vytvoření sítě míst, kde se mohou jít muži i ženy bavit, aniž by je někdo obtěžoval, a kde je vyškolený personál, který ví, jak zasáhnout. Jejích aktivit si všimli i v zahraničí – loni získala cenu Women of Europe v kategorii za aktivismus, ve které byly kromě ní nominovány například Švédka Greta Thunberg nebo Irka Síona Cahill.

Co děláte?

Věnuji se prevenci sexuálního násilí a obtěžování a prosazování rovných příležitostí a práv žen i mužů.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Momentálně tetralogie Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. Je pohlcující a tak čtivá, že musíte číst u snídaně, na eskalátorech, v pauze na oběd a odmítáte se stýkat s přáteli s výmluvou, že máte moc práce, dokud ji nedočtete. Popisuje realisticky a bez příkras ženské postavy, jejich vztahy a jejich životy. Je to feministický manifest pro každého, popisuje rozdíly a střety mezi chudými vrstvami společnosti a bohatšími. Hlavní postavy zažívají velké lásky, kariérní posuny, velké životní tragédie, ale tyto události nejsou klimaxem jejich života, formují je, ale neurčují je definitivně, tak jak je to ve skutečném životě. Stejně tak přistupujeme k problémům, se kterými se ženy potýkají, i my v Konsentu.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Jayda G – Heaven Could Be Lately, The Do – Too Insistent (Trentemoller Remix), Yung Bae – Must Be Love.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Joanna Mayckock – ředitelka European women’s lobby. Podle serveru The Politico je číslem 17 v žebříčku Women who shape Brussels. Inspirativní je její neutuchající práce v prosazování ženských práv na evropské úrovni s reálným pozitivním dopadem na politiku EU a zároveň schopnost spojovat a podporovat další aktivní ženy.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.
Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Sharp Objects.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Nechtěla bych volit prezidenta nebo prezidentku do 30 let. Mladí lidé patří do politiky, ale na určité pozice je potřeba mít víc životních zkušeností. Kdyby mi někdo stál s pistolí u hlavy, volila bych novinářku Fatimu Rahimi. Je to slušný člověk, stojím za jejími názory, má spoustu pochopení pro lidi s odlišnými názory a Česku by rozhodně prospělo mít v prezidentském úřadu ženu, a to ještě ženu, která do Česka přišla před lety jako uprchlice z Afghánistánu.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Facebook, bez něj se neobejdu, potřebuju být ve spojení s okolím – a sbírat lajky. :-) Mail kvůli práci, Adidas Runtastic, protože pětkrát týdně běhám. A ještě Spotify, bez něj to nejde.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Píšu tuhle anketu v 5:30 ráno, protože měsíc zkouším vstávat v pět ráno jako úspěšní lidé, a zatím to dost nedoporučuji.

Sleduj Johannu:

TwitterFacebookPartnerem projektu je Deloitte
Obklopujte se dětmi

Nebojte se technologií a učte se neustále. Už před časem jsem ve Forbesu řekla, že například virtuální realita má obrovský, dosud nevytěžený potenciál. Už ve škole by měly děti používat virtuální realitu a za dvě hodiny by vše uměly. Ale je důležité se na rychle se vyvíjející technologie připravit a naučit se je přijímat. Naše děti totiž budou pracovat s takovými, které ještě ani nejsou ve vývoji. Jednou z nejdůležitějších schopností je podle mě proto umění kritického myšlení, ale také je nutné se naučit přijímat a dávat feedback, a nebát se ani toho negativního. Ten nás nejvíce posouvá dál. Nebojte se přiznat, že této technologii ještě nerozumím, ale že ji chci chápat. A taky bych ráda poradila, abyste děti, které máte nebo případně budete mít, nebo třeba děti známých a bližních, vedli právě ke kritickému myšlení, dobré komunikaci a empatii. A navíc se dětmi obklopujte. Budete překvapení, kolik rad a nápadů vám přinesou.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Kristína Nemčková »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015