Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Filip Široký  23 let
vědec, CERN

Svou první, roční stáž ve švýcarském CERN Filip Široký absolvoval, když mu bylo 20 let. Tehdy spolu s MIT a dalšími publikoval články na téma detekce anomálií ve vysokorozměrných prostorech. Za tuhle práci později získal druhé místo v česko-slovenské soutěži SVOČ v oblasti teoretická informatika a umělá inteligence a také cenu děkana. Ještě předtím v rámci Erasmu strávil semestr v Itálii, stážoval také na pozici data scientist ve společnosti zabývající se detekcí podvodů v oblasti telekomunikací. Svou poslední stáž absolvoval v Oslu, kde pracoval na problému předpovídání životnosti strojů v oblasti ropy a zemního plynu pro jeden z deseti nejlepších IoT startupů na světě. A loni na podzim se čerstvý absolvent bakaláře z matematické informatiky na Masarykově univerzitě do ženevského centra pro jaderný výzkum vrátil – tentokrát už jako jeden z nejmladších českých vědců, kterým se kdy v prestižním institutu podařilo získat zaměstnání. Aktuálně se tu Filip na pozici fellow věnuje optimalizaci urychlovačů pomocí strojového učení.

Co děláte?

Optimalizuji zdroj částic pro urychlovače pomocí umělé inteligence.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

Wilderness: The Lost Writings of Jim Morrison. Sbírka básní, ke které se už dekádu vracím.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Aphex Twin – Avril 14th, Frank Ocean – Pink + White, Leonard Cohen – So Long, Marianne.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Elon Musk. Jeho společnosti řeší důležité problémy a posouvají lidstvo dopředu.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Tony Stark, protože i bez nadpřirozených sil má díky svým technologiím často větší impakt než jiní superhrdinové.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

The Kominsky Method.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Ondřej Kania, protože může zachránit české školství.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Fotoaparát pro zachycení hezkých momentů. App Store, který by mi umožnil stáhnout si a vymazat jakoukoli třetí aplikaci, kterou bych zrovna potřeboval.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Spát osm hodin denně.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Filipa:

InstagramFacebookPartnerem projektu je Deloitte
Respektujte chyby druhých

Snažím se lidem kolem sebe věřit. A věřit lidem znamená i to, že se nebojíte dělat chyby. Já třeba permanentně chybuji a přiznávám to. Udělala jsem v životě i fatální chyby, ale právě při nich jsem se paradoxně lidsky posunula dál a objevila nejlepší přátele, kteří i v této situaci stáli při mně. Kdo nechybuje, nic neudělá. Kdo si myslí, že chybovat se nedá, je na omylu. Tlak který je na nás denodenně vyvíjen ale také naše vlastní ambice nás vedou k tomu, že chybujeme. Každý z nás se má v čem posouvat. To není slabá stránka, ale velmi silná. Přiznejte, že máte i slabší stránky, že děláte chyby, ne všechno víte, jste jen člověk. Dám na takzvaný quick fail. Uděláte chybu, poučíte se z ní, jedete dál. A s tím asi souvisí i to, že kolegy a vlastně všechny lidi plně respektuji. Nikdy se nevyplatí někoho podceňovat. Pomůže vám to v tom, že vás lidé budou vnímat lidsky, i když možná někteří za blázna. V životě jsem se potkala s mnohými lidmi, ale paradoxně ti, co říkali, že není možné chybovat, co se nenaučili respektovat chybu a někdy ji i odpouštět, byli těmi, co v životě strádali. Je totiž úžasné přijímat lidi takové jací jsou, a to i s chybami, a respektovat, že chybovat se dá.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Olga Šroubková »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015