Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
David Klečka  29 let
startupista, Yieldigo

David je jedním ze zakladatelů a šéfem firmy Yieldigo, podle mnohých jednoho z nejnadějnějších českých startupů současnosti. Ta pomáhá světovým obchodníkům prostřednictvím nejrůznějších vstupních dat upravovat ceny zboží tak, aby to zákazníky nerozladilo. Firmě už finančně kryje záda tuzemský průmyslník a dnes aktivní investor Tomáš Krsek a brněnská technologická skupina Patero. David v současnosti žije v San Francisku, kde s prestižním akcelerátorem Alchemist v zádech a několika referencemi od americké výzkumné společnosti Gartner oslovuje americké investory. „Přichází doba, kdy firma bude muset rychle vyrůst. A my víme, že budoucnost patří velkým. Jsou dvě možnosti – buď se velkým stanete, nebo se spojíte s nějakým industry partnerem,“ uvedl před časem pro Forbes David Klečka, absolvent jaderné fakulty pražského ČVUT. 

Co děláte?

Nacházím cesty, jak může aktuální každodenní byznys těžit z moderních technologií a poznatků vědy. Vedu kupředu tým Yieldigo, který vyvíjí světově unikátní matematicko-technologický software, jejž maloobchodníci využívají k radikálnímu zefektivnění a automatizaci v dnešním světě velmi komplexního procesu naceňování produktů, jedné z top 3 nejklíčovějších kompetencí svého byznysu.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

The Hard Thing About Hard Things, protože prakticky a přímočaře shrnuje zkušenosti člověka se zajímavým osudem.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Johnny Cash – Daddy Sang Bass, The Spinners – The Rubberband Man, Katapult – Hlupák váhá.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Jaromír Jágr – odhodlání.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Necítím se inspirován fiktivními osobnostmi.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Zaklínač.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Prezident je 40+.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Budík, WhatsApp, Google Maps. Kdekoli na světě jste, tohle stačí k normálnímu fungování.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

V dlouhodobém horizontu zkratky neexistují. Vždycky bude platit, že kombinace talentu, odhodlání a tvrdé práce funguje.

Sleduj Davida:

LinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Respektujte chyby druhých

Snažím se lidem kolem sebe věřit. A věřit lidem znamená i to, že se nebojíte dělat chyby. Já třeba permanentně chybuji a přiznávám to. Udělala jsem v životě i fatální chyby, ale právě při nich jsem se paradoxně lidsky posunula dál a objevila nejlepší přátele, kteří i v této situaci stáli při mně. Kdo nechybuje, nic neudělá. Kdo si myslí, že chybovat se nedá, je na omylu. Tlak který je na nás denodenně vyvíjen ale také naše vlastní ambice nás vedou k tomu, že chybujeme. Každý z nás se má v čem posouvat. To není slabá stránka, ale velmi silná. Přiznejte, že máte i slabší stránky, že děláte chyby, ne všechno víte, jste jen člověk. Dám na takzvaný quick fail. Uděláte chybu, poučíte se z ní, jedete dál. A s tím asi souvisí i to, že kolegy a vlastně všechny lidi plně respektuji. Nikdy se nevyplatí někoho podceňovat. Pomůže vám to v tom, že vás lidé budou vnímat lidsky, i když možná někteří za blázna. V životě jsem se potkala s mnohými lidmi, ale paradoxně ti, co říkali, že není možné chybovat, co se nenaučili respektovat chybu a někdy ji i odpouštět, byli těmi, co v životě strádali. Je totiž úžasné přijímat lidi takové jací jsou, a to i s chybami, a respektovat, že chybovat se dá.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Martin Konop »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015