Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
David Klečka  29 let
startupista, Yieldigo

David je jedním ze zakladatelů a šéfem firmy Yieldigo, podle mnohých jednoho z nejnadějnějších českých startupů současnosti. Ta pomáhá světovým obchodníkům prostřednictvím nejrůznějších vstupních dat upravovat ceny zboží tak, aby to zákazníky nerozladilo. Firmě už finančně kryje záda tuzemský průmyslník a dnes aktivní investor Tomáš Krsek a brněnská technologická skupina Patero. David v současnosti žije v San Francisku, kde s prestižním akcelerátorem Alchemist v zádech a několika referencemi od americké výzkumné společnosti Gartner oslovuje americké investory. „Přichází doba, kdy firma bude muset rychle vyrůst. A my víme, že budoucnost patří velkým. Jsou dvě možnosti – buď se velkým stanete, nebo se spojíte s nějakým industry partnerem,“ uvedl před časem pro Forbes David Klečka, absolvent jaderné fakulty pražského ČVUT. 

Co děláte?

Nacházím cesty, jak může aktuální každodenní byznys těžit z moderních technologií a poznatků vědy. Vedu kupředu tým Yieldigo, který vyvíjí světově unikátní matematicko-technologický software, jejž maloobchodníci využívají k radikálnímu zefektivnění a automatizaci v dnešním světě velmi komplexního procesu naceňování produktů, jedné z top 3 nejklíčovějších kompetencí svého byznysu.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

The Hard Thing About Hard Things, protože prakticky a přímočaře shrnuje zkušenosti člověka se zajímavým osudem.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

Johnny Cash – Daddy Sang Bass, The Spinners – The Rubberband Man, Katapult – Hlupák váhá.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Jaromír Jágr – odhodlání.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Necítím se inspirován fiktivními osobnostmi.


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Zaklínač.


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Prezident je 40+.


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

Budík, WhatsApp, Google Maps. Kdekoli na světě jste, tohle stačí k normálnímu fungování.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

V dlouhodobém horizontu zkratky neexistují. Vždycky bude platit, že kombinace talentu, odhodlání a tvrdé práce funguje.

Sleduj Davida:

LinkedInPartnerem projektu je Deloitte
Obklopujte se dětmi

Nebojte se technologií a učte se neustále. Už před časem jsem ve Forbesu řekla, že například virtuální realita má obrovský, dosud nevytěžený potenciál. Už ve škole by měly děti používat virtuální realitu a za dvě hodiny by vše uměly. Ale je důležité se na rychle se vyvíjející technologie připravit a naučit se je přijímat. Naše děti totiž budou pracovat s takovými, které ještě ani nejsou ve vývoji. Jednou z nejdůležitějších schopností je podle mě proto umění kritického myšlení, ale také je nutné se naučit přijímat a dávat feedback, a nebát se ani toho negativního. Ten nás nejvíce posouvá dál. Nebojte se přiznat, že této technologii ještě nerozumím, ale že ji chci chápat. A taky bych ráda poradila, abyste děti, které máte nebo případně budete mít, nebo třeba děti známých a bližních, vedli právě ke kritickému myšlení, dobré komunikaci a empatii. A navíc se dětmi obklopujte. Budete překvapení, kolik rad a nápadů vám přinesou.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Martin Konop »
Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015