Forbes speciál
Na Forbes.cz
« Na výběr osobností Partnerem projektu je
Osobnosti ze 30 pod 30 obléká společnost Vermont.
Andrea Vytlačilová  23 let
módní návrhářka

Jako jediná Češka v současnosti studuje nejprestižnější módní školu světa, Central Saint Martins v Londýně, kterou v minulosti prošli John Galliano, Alexander McQueen nebo Stella McCartney. Andrea si sem podala přihlášku ještě před maturitou na běžném gymnáziu – a na uměleckou školu, kam se hlásí desítky tisíc designérů ročně a vezmou jich jen asi dvacet, se pro velký talent dostala na první pokus. Absolutorium ji čeká teprve letos, už během studií však tahle rodačka ze Mžan u Hradce Králové nezahálela – do svého ateliéru si ji na základě jejího portfolia vybral návrhář Marc Jacobs, s nímž a jeho týmem designérů Andrea loni v únoru chystala jeho kolekci pro newyorský fashion week. Spolupracovala také se značkami Kenzo, Acne Studios nebo Versace. „Člověk musí být připraven na úspěch, v této superkonkurenční branži dostanete příležitost se ukázat totiž třeba jen jednou za život,“ říká Andrea. Andrea Vytlačilová je zároveň nadaná ilustrátorka a už na škole založila vlastní značku, pod níž vyrábí hedvábné šátky s vlastními autorskými potisky pro svůj e-shop. V Praze jsou k dostání třeba v butiku Kláry Nademlýnské. S autorským designem na šátek loni Andrea Vytlačilová postoupila do světové soutěže, kterou pro mladé návrháře z celého světa vyhlásila ikonická firma Hermès.

Co děláte?

Jsem oděvní výtvarnice a studentka posledního ročníku fashion printu na Central Saint Martins v Londýně, kde vytvářím závěrečnou kolekci opírající se o český folklor, udržitelnost i upcyklaci – současně také připravuji multidisciplinární projekt „My Bohemian Tale“, mapující proces vzniku a cílící na oživení textilního průmyslu v Česku.


Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?

V poslední době asi Sapiens od Yuvala Noaha Harariho, dává všemu neuvěřitelnou perspektivu a člověk má najednou pocit, že je součástí něčeho velkého.


Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.

V poslední době poslouchám hlavně hudbu z dokumentu BBC Blue Planet, je to magie (!!!) a pomáhá mi koncentrovat se při několikahodinové práci. Pak moje srdcová Florence Welch a její Queen of Peace a také My Silver Lining of First Aid Kit, ke kterým jsem přičichla, když jsem žila ve Stockholmu.


Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.

Grayson Perry, britský výtvarník a nositel Turnerovy ceny, velmi schopný a nápaditý člověk působící napříč obory, který mi byl a je důležitým mentorem. Díky oděvu, který jsem pro něj vytvářela, jsem ho mohla poznat osobně a uvědomit si mnohé o mé vlastní práci a směru.


Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.

Pipi Dlouhá punčocha, svou nebojácností a odhodláním! Jako malá jsem doufala, že budu jednou taky taková. A doufám vlastně doteď. :-)


Jaký seriál vás naposledy pohltil?

Years and Years od BBC – ovlivnil mne natolik, že jsem celý týden téměř nemluvila a jen psala a kreslila, až vznikl projekt My Bohemian Tale. A pak Bez vědomí od HBO – historie, Praha & Londýn a špionáž mne fascinují odjakživa. :-)


Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?

Nedokážu říci konkrétní osobu, ráda bych ale, aby nás reprezentovala žena, to by byl krok kupředu! :-)


Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?

AccuWeather (pomáhá mi téměř na minuty plánovat, kdy mi počasí dovolí vyběhnout a vyčistit si hlavu), Apple Podcasts (abych se neustále dozvídala něco nového) a pak Facetime, abych mohla zůstat v kontaktu s rodinou vzdálenou tisíce kilometrů, a zejména s mojí babičkou, která téměř v 80 letech brilantně vládne moderní technologii.


Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?

Psát si deník. Čím častěji, tím lépe – pomáhá mi to s psychickou rovnováhou a člověk nezapadne do pěny dní. Z vlastní zkušenosti vím, že mám tendenci lnout k negativním zážitkům, a zapomínám tak na malá životní vítězství, která dohromady skládají mozaiku velkých věcí.


Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:

Chybí nám obrázek!!!

Sleduj Andreu:

InstagramFacebookPartnerem projektu je Deloitte
Nechte se doplňovat, ne kopírovat

Jednou ze zásadních rad, kterou ale asi nemusím úspěšným lidem tolik připomínat, je, aby měli z věcí radost. Dělejte to, co vás doopravdy baví. A pokud děláte to, co vás nebaví, tak nejste na správném místě. Pohněte se o kus dál. Anebo si vemte na pomoc někoho, kdo vám pomůže s tou části vaší práce, která vás právě nebaví. Nezapomínejte, že důležité je se obklopovat lidmi, kteří vás doplňují, nikoliv lidmi, kteří jsou vaší kopii. Právě lidé, kteří jsou jiní než vy, vám budou nápomocni ve věcech, ve kterých se vy sami ztrácíte, nebo vás nebaví. Nebojte se do takového rizika jít a těmto lidem dát adekvátní prostor. I oni pak budou mít radost z tohoto, co dělají, a budete dokonalý tým. Nezapomínejte, že bez správného týmu nedocílíte nikdy svého maximálního potenciálu.

— Diana Rádl Rogerová, Managing Partner, Deloitte


Forbes.cz   |   Prohlédněte si také předchozí ročníky 30 pod 30:  20192018201720162015