Jako jediná Češka v současnosti studuje nejprestižnější módní školu světa, Central Saint Martins v Londýně, kterou v minulosti prošli John Galliano, Alexander McQueen nebo Stella McCartney. Andrea si sem podala přihlášku ještě před maturitou na běžném gymnáziu – a na uměleckou školu, kam se hlásí desítky tisíc designérů ročně a vezmou jich jen asi dvacet, se pro velký talent dostala na první pokus. Absolutorium ji čeká teprve letos, už během studií však tahle rodačka ze Mžan u Hradce Králové nezahálela – do svého ateliéru si ji na základě jejího portfolia vybral návrhář Marc Jacobs, s nímž a jeho týmem designérů Andrea loni v únoru chystala jeho kolekci pro newyorský fashion week. Spolupracovala také se značkami Kenzo, Acne Studios nebo Versace. „Člověk musí být připraven na úspěch, v této superkonkurenční branži dostanete příležitost se ukázat totiž třeba jen jednou za život,“ říká Andrea. Andrea Vytlačilová je zároveň nadaná ilustrátorka a už na škole založila vlastní značku, pod níž vyrábí hedvábné šátky s vlastními autorskými potisky pro svůj e-shop. V Praze jsou k dostání třeba v butiku Kláry Nademlýnské. S autorským designem na šátek loni Andrea Vytlačilová postoupila do světové soutěže, kterou pro mladé návrháře z celého světa vyhlásila ikonická firma Hermès.
Co děláte?
Jsem oděvní výtvarnice a studentka posledního ročníku fashion printu na Central Saint Martins v Londýně, kde vytvářím závěrečnou kolekci opírající se o český folklor, udržitelnost i upcyklaci – současně také připravuji multidisciplinární projekt „My Bohemian Tale“, mapující proces vzniku a cílící na oživení textilního průmyslu v Česku.
Jaká je vaše nejoblíbenější knížka a proč?
V poslední době asi Sapiens od Yuvala Noaha Harariho, dává všemu neuvěřitelnou perspektivu a člověk má najednou pocit, že je součástí něčeho velkého.
Napište tři songy z vašeho playlistu, které v poslední době nejvíc posloucháte.
V poslední době poslouchám hlavně hudbu z dokumentu BBC Blue Planet, je to magie (!!!) a pomáhá mi koncentrovat se při několikahodinové práci. Pak moje srdcová Florence Welch a její Queen of Peace a také My Silver Lining of First Aid Kit, ke kterým jsem přičichla, když jsem žila ve Stockholmu.
Jmenujte jednu reálnou osobnost, která vás inspiruje a čím.
Grayson Perry, britský výtvarník a nositel Turnerovy ceny, velmi schopný a nápaditý člověk působící napříč obory, který mi byl a je důležitým mentorem. Díky oděvu, který jsem pro něj vytvářela, jsem ho mohla poznat osobně a uvědomit si mnohé o mé vlastní práci a směru.
Jmenujte jednu fiktivní osobnost, která vás inspiruje a čím.
Pipi Dlouhá punčocha, svou nebojácností a odhodláním! Jako malá jsem doufala, že budu jednou taky taková. A doufám vlastně doteď. :-)
Jaký seriál vás naposledy pohltil?
Years and Years od BBC – ovlivnil mne natolik, že jsem celý týden téměř nemluvila a jen psala a kreslila, až vznikl projekt My Bohemian Tale. A pak Bez vědomí od HBO – historie, Praha & Londýn a špionáž mne fascinují odjakživa. :-)
Kdybyste měli zvolit českého prezidenta do 30 let, kdo by to byl a proč?
Nedokážu říci konkrétní osobu, ráda bych ale, aby nás reprezentovala žena, to by byl krok kupředu! :-)
Kdybyste si mohli na mobilu nechat jen tři aplikace, které by to byly?
AccuWeather (pomáhá mi téměř na minuty plánovat, kdy mi počasí dovolí vyběhnout a vyčistit si hlavu), Apple Podcasts (abych se neustále dozvídala něco nového) a pak Facetime, abych mohla zůstat v kontaktu s rodinou vzdálenou tisíce kilometrů, a zejména s mojí babičkou, která téměř v 80 letech brilantně vládne moderní technologii.
Máte lifehack, o který byste se chtěli podělit se světem?
Psát si deník. Čím častěji, tím lépe – pomáhá mi to s psychickou rovnováhou a člověk nezapadne do pěny dní. Z vlastní zkušenosti vím, že mám tendenci lnout k negativním zážitkům, a zapomínám tak na malá životní vítězství, která dohromady skládají mozaiku velkých věcí.
Vyfoťte poslední věc, kterou jste si koupili:
Sleduj Andreu:
Instagram — Facebook
Dbejte na to, aby z vaší práce profitovala i širší společnost. Myslím, že je důležité, aby se každý z nás, ale i každá společnost, ať už malá či velká, nezaměřovala jenom sama na sebe. V Deloitte se zaměřujeme na vzdělání, v tom se hodně podobáme například Googlu, a hodláme v tom pokračovat čím dál víc. Bez korporací se spousta věcí nehne. To mě na tom asi baví nejvíc – že můžete společnosti něco vracet. A společnosti se snažím vracet něco i já sama. A zase se vrátím k tomu, co jsem už dvakrát zmínila. Mě to totiž mimo jiné strašně baví. Pokud nám někdo pomůže, nezapomínejme, že i naši pomoc bude někdo jiný v budoucnu potřebovat. Naučme se již nyní na našem samém začátku úspěchu, jak vzájemný respekt, tolerance a pomoc posouvají naše okolí a nás samotné dál. Stáváte se vzory, nezapomínejte na to.